System nauczania - STEAM

Edukacja STEAM

STEAM to taka kolorowa mieszanka nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki w jednym kotle. W przedszkolu i w domu wygląda to tak, że:

  • Dziecko chce ciągle coś kleić, liczyć, mieszać i smarować farbą,
  • Ty czasem czujesz się, jakbyś prowadził laboratorium w piwnicy, ale to właśnie ta eksploracja pomaga dziecku rosnąć na małego genialnego odkrywcę.

Więc gdy następnym razem Twoje dziecko wyleje wodę na podłogę, żeby sprawdzić, czy statek z papieru popłynie – pamiętaj: to (niestety) też STEAM… z naciskiem na Science i Mop 😊 Powodzenia w eksperymentach!

CO TO JEST STEAM?

Wyobraź sobie, że nauka to wielki kociołek, do którego wrzucasz:

  • S (Science) – odkrywanie przyrody, eksperymenty typu „a co, jak wsypię sól do wody?”,
  • T (Technology) – „mamo, włącz tableta!”, albo budowanie robota z pudełek,
  • E (Engineering) – konstrukcje z klocków, mosty z patyczków,
  • A (Art) – kolorowanie, rysowanie, taniec w rytm piosenki o dinozaurach,
  • M (Math) – liczenie wszystkiego, co się da (ile okruszków w rogaliku?).
    Po wymieszaniu powstaje smakowita zupa kreatywności – i to jest STEAM!
  1. SCIENCE = MŁODY NAUKOWIEC W BABCINEJ KUCHNI

Kiedy Twoje dziecko pyta: „Dlaczego pada deszcz?” albo „Czy mogę nalać soku do wody i sprawdzić, co się stanie?”, tak naprawdę dokonuje eksperymentu naukowego.

  • Co to znaczy dla Ciebie? Czasem bądź „naukowym asystentem” – podaj składniki, weź szmatkę na wypadek wycieku i pozwól mu odkrywać. Pamiętaj – każdy brud to krok w stronę Nagrody Nobla (przynajmniej w domowej wersji!).
  1. TECHNOLOGY = „A JAK TEN ROBOT DZIAŁA?”

Nie obawiaj się – nie chodzi o zamienianie malucha w cyber-dziecko. Raczej o pokazywanie, że technologia może być narzędziem (np. programowalne zabawki, proste aplikacje do rysowania).

  • Co to znaczy dla Ciebie? Zamiast dawać swojemu dziecku smartfona do oglądania, włącz krótki, rozwojowy program, gdzie można poukładać puzzle online albo pograć w łagodne kodowanie.
  • Oczywiście pilnuj, by roboty i tablety nie przejęły władzy w domu, bo w „STEAM” mamy też literkę „A” jak Art.
  1. ENGINEERING = BUDOWANIE, BURZENIE, POPRAWIANIE

Małe dziecko i klocki to jak para zakochanych – nierozerwalny duet. Engineering w wydaniu małego dziecka to wieże z klocków, mosty z rolek po papierze, tunele z kartonów.

  • Co to znaczy dla Ciebie? Kiedy dziecko buduje wieżę i nagle wszystko się rozsypuje – nie mów: „Ach, nie przejmuj się.” Powiedz: „Może trzeba zrobić szerszą podstawę?” i zobacz, jak mały inżynier myśli: „Hmm… to ma sens!”.
  1. ART = PUSZCZANIE WODZÓW FANTAZJI

Lubimy rysować, malować, wycinać, a nawet tańczyć na jednej nodze, jeśli ma to związek z twórczością. W STEAM sztuka jest jak klej łączący naukę z zabawą.

  • Co to znaczy dla Ciebie? Nie przejmuj się, jeśli ściany zyskują nowy wzór w pastelach (ok, może postaraj się je zabezpieczyć). Dla małego dziecka każdy element domu bywa płótnem – i w tym szaleństwie jest metoda (może lepiej dać duży arkusz papieru, żeby nie malował na lodówce…).
  1. MATH = LICZENIE BISZKOPTÓW I UKŁADANIE FIGUREK

Matematyka w wersji małego dziecka to raczej: „Ile mam misiów żelków?” albo „Która wieża z klocków jest wyższa?”.

  • Co to znaczy dla Ciebie? Pokazuj dziecku, że matematykę mamy wokół nas. Można liczyć kroki do łazienki, porównywać długość patyczków, ustawiać rzędy nakrętek (a ty sprawdzasz, czy starczy ci cierpliwości, gdy dziecko liczy do dziesięciu, pomijając co drugi numerek).
  1. PO CO NAM TO WSZYSTKO?

STEAM uczy dzieci, że świat jest jedną wielką zagadką, pełną kolorów, dźwięków i ciekawych eksperymentów.

  • Co to znaczy dla Ciebie? Mieć otwarty umysł na pytania „dlaczego?” i „co, jeśli?” zadawane sto razy dziennie, a czasem po prostu powiedzieć: „Zobaczmy razem!” i eksperymentować w kuchni, ogródku czy piaskownicy.
  1. WSPÓŁPRACA – WSPÓLNE PROJEKTY

Przy okazji STEAM przedszkolaki uczą się, że praca zespołowa może być fajna (przynajmniej do momentu, gdy ktoś nie porwie ci twojej kartki…).

  • Co to znaczy dla Ciebie? Jeśli w domu masz kilkoro dzieci, zachęcaj je do budowania jednej wielkiej konstrukcji z klocków czy malowania wspólnego „obrazu kosmosu”. Każdy doda coś od siebie i powstanie chaos artystyczno-naukowy – wspaniale!
  1. RÓŻNORODNE MATERIAŁY = BOGACTWO POMYSŁÓW

Zbieraj pudła, rolki, nakrętki, skrawki materiałów. W STEAM wszystko może zostać wykorzystane – do budowy robota, lornetki czy innego wynalazku godnego MacGyvera.

  • Co to znaczy dla Ciebie? Owszem, możesz wyglądać czasem jak kolekcjoner śmieci, ale małe dziecko widzi w tym potencjał: „Z tej rolki zbuduję silnik rakietowy!” – i nagle jest misja kosmiczna w twoim salonie.
  1. CELEBROWANIE MAŁYCH ODKRYĆ

W STEAM nie chodzi o to, żeby dziecko umiało nazwać pierwiastek chemiczny czy zaprogramować rakietę w kosmos. Chodzi o to, by poczuło radość z rozwiązywania zagadki, zbudowania czegoś własnoręcznie i zrozumienia świata ciut bardziej niż wczoraj.

  • Co to znaczy dla Ciebie? Bądź cheerleaderką malucha. Kiedy dziecko odkryje, że piłka potoczy się dalej na pochyłej desce, bij brawo i powiedz: „Wow, wynalazco!” – nawet jeśli dla ciebie to oczywiste, dla małego dziecka to Eureka.

Zapisy już trwają!

Zapraszamy do Niepublicznego Przedszkola i Żłobka Stumilowy Las, który cieszy się wysokim zadowoleniem rodziców, gwarantuje rzetelną opiekę i oferuje rozwój oraz wspaniałą zabawę dla dzieci.