fbpx

Sensoplastyka i zajęcia plastyczno-artystyczne

Sensoplastyka

i zajęcia plastyczno-artystyczne

Kolorujemy zmysłami!

Edukacja plastyczna już od najmłodszych lat wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Dzieci zazwyczaj reagują na takie zajęcia bardzo entuzjastycznie i z chęcią się w nie angażują. Jest to także świetny trening w zakresie integracji sensorycznej.

Sensoplastyka to rodzaj plastyki, która wykorzystuje wszystkie zmysły, dzięki czemu dzieci mogą bawić się różnymi fakturami i materiałami sensorycznymi.

Zajęcia sensoplastyczne wpływają na rozwój całego organizmu, stymulują receptory przez co rozwijają połączenia nerwowe w mózgu. Im ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli i sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle zarówno małego dziecka jak i osób dorosłych.

Zajęcia sensoplastyczne to niejako czas eksperymentu. Dzieci mają okazję obserwować np. jak materiał, który jest suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty, a następnie w miękki i stały. Nabywają w ten sposób wiedzę na temat związków przyczynowo- skutkowych. Poznają sposoby przemiany jednych rzeczy w drugie i jednocześnie trenują kompetencję elastyczności i przystosowywania się do zmian.

Dzięki "kolorowej" stymulacji wpływamy na wiele aspektów rozwoju dzieci, m.in:

  • Wspieramy rozwój zmysłów, w tym percepcji wzrokowej, dotykowej i węchowej poprzez eksplorację różnorodnych materiałów, faktur i kolorów.
  • Wspomagamy budowanie świadomości ciała i przestrzeni, co jest ważne dla rozwijania koordynacji ruchowej i orientacji w przestrzeni.
  • Usprawniamy ruchowe funkcje ciała, szczególnie w przypadku niemowląt, przygotowując je do nauki chodzenia.
  • Wpływamy na rozwój mowy, ponieważ ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiedzialnych za małą motorykę, które są angażowane podczas działań plastycznych.
  • Pogłębiamy kontakt emocjonalny z dziećmi i budujemy ich poczucie bezpieczeństwa poprzez wspólne działania.
  • Wspieramy rozwój poznawczy, opisując elementy świata, pokazując procesy przemian substancji oraz związki przyczynowo-skutkowe.

Zajęcia plastyczno-artystyczne

Cykl zajęć artystycznych to stały punkt w tygodniowym planie przedszkolaków czy żłobkowiczów. Podczas zajęć dzieci tworzą prace plastyczne korzystając z nieszablonowych materiałów. Jest to także świetna metoda na utrwalanie wiedzy zdobywanej przez dzieci w ramach realizacji podstawy programowej. Zapamiętanie cyfr, liter czy kolorów jest dużo łatwiejsze, gdy połączymy to z twórczą zabawą. Dla przykładu – przy poznawaniu literki L dzieci tworzą lalki korzystając z takich materiałów jak wełna, krepa, plastelina, skrawki tkanin naturalnych. Świetna zabawa i nauka w jednym. Cyfra ozdobiona dowolną techniką zapisze się w umyśle dzieci na dłużej niż napisana na standardowej kartce w zeszycie.

Realizowany program wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci, stymulując rozwój zmysłów

header_divider

Węch

Smak

Dotyk

Wzrok

Słuch

Zapisy już trwają!

Zapraszamy do niepublicznych placówek Stumilowy Las, które cieszą się wysokim zadowoleniem rodziców, gwarantują rzetelną opiekę, rozwój oraz wspaniałą zabawę dla dzieci.