
Pedagogika Froebla
Pedagogika Froebla to jak prowadzenie mini-królestwa zabawy z domieszką odkrywczej nauki i skakania po klockach (w przenośni i dosłownie), zatem:
- Nie obawiaj się bałaganu (to często tylko „nauka w akcji”).
- Bądź przewodnikiem – niech dziecko samo dochodzi do swoich genialnych wniosków (z twoją dyskretną pomocą).
- Pozwól na swobodę i obserwuj, jak mały człowiek rozwija się, bawiąc i odkrywając świat.
Jeśli brakuje ci czasem cierpliwości, pamiętaj, że Friedrich Froebel też pewnie musiał sprzątać porozrzucane klocki, a jednak stworzył system, który do dziś inspiruje przedszkola na całym globie!
ZABAWA JEST KRÓLEM (I KRÓLOWĄ!)
Wyobraź sobie, że twój maluch jest królem (lub królową) Bajkolandii, a najważniejszy dekret w tym królestwie brzmi: „Wszyscy się bawią!” Friedrich Froebel uważał, że zabawa to prawdziwy klucz do rozwoju dziecka.
- Co to znaczy dla Ciebie? Kiedy widzisz, że twoje dziecko beztrosko przekłada klocki z jednej kupki na drugą, to wcale nie jest „byle zabawa” – ono właśnie uczy się logiki, fizyki i zarządzania nieruchomościami (w skali mikro, rzecz jasna).

- PRZYRODA = NAJLEPSZE LABORATORIUM
Froebel nazwał przedszkole „ogrodem dla dzieci” (Kindergarten), więc co robimy w ogrodzie? Sadzenie, podlewanie i zaglądanie, czy aby na pewno ta roślinka już rośnie.
- Co to znaczy dla Ciebie? Twoje dziecko może zostać małym naukowcem: wręcz mu łopatkę, zróbcie wspólnie dziurę w ziemi i niech ogląda dżdżownice niczym skarb. A jeśli dziecko zechce podlewać kwiaty w deszcz, nic się nie stało – to tylko pokazuje, jakim zaangażowanym ogrodnikiem jest!
- KLOCKI „DARY FROEBLA” – NIE TYLKO PO TO, BY ROZRZUCAĆ
Froebel opracował specjalne zestawy klocków i brył (tzw. „Dary”), żeby dzieci mogły budować, burzyć i… znowu budować.
- Co to znaczy dla Ciebie? Gdy widzisz porozrzucane drewniane sześciany w salonie, powiedz sobie: „To rozwój przestrzenny!”
- Pro tip: kiedy potkniesz się o kulkę z Daru I, przypomnij dziecku (i sobie), że to cenna nauka równowagi – choć może bardziej twojej niż malucha.
- ŚPIEWAJ, TAŃCZ I RYMUJ
Froebel uwielbiał łączyć rytm, ruch i śpiew.
- Co to znaczy dla Ciebie? Nagła atakująca cię piosenka „Stary niedźwiedź mocno śpi” może pojawić się zawsze i wszędzie – w kuchni, w sklepie, na parkingu. Przyjmij to z uśmiechem – twoje dziecko trenuje koordynację ruchową, pamięć i spektakularne wystąpienia publiczne (jak w Mam Talent, tylko bez jurorów).
- WOLNOŚĆ (ALE ZE ZDROWYM ROZSĄDKIEM)
Metoda Froebla zakłada, że dziecko może swobodnie eksplorować otoczenie, o ile nie zagraża to jemu lub meblom.
- Co to znaczy dla Ciebie? Gdy dziecko od piętnastu minut wali plastikową łyżką w garnek, zachowaj spokój – to właśnie wolność ekspresji (dziecko testuje intensywność dźwięków, a przy okazji… twoją cierpliwość).
- Ewentualne granice: brak ekstremalnej wspinaczki na lodówkę czy zapasów z kotem są jak najbardziej wskazane.
- ROLĄ DOROSŁEGO JEST KIBICOWANIE, NIE TYLKO KIEROWANIE
Według Froebla nauczyciel (i rodzic) to raczej towarzysz zabaw i obserwator, który delikatnie podsuwa pomysły, niż surowy dyrygent.
- Co to znaczy dla Ciebie? Zamiast mówić: „Źle zbudowałeś wieżę, przesuń ten klocek!”, możesz spróbować: „A co się stanie, gdy postawisz ten klocek z boku?”. Efekt? Twój mały architekt będzie czuł się odkrywcą, a ty unikniesz wojen klockowych.
- WYOBRAŹNIA PONAD WSZYSTKO
W świecie Froebla zabawki i przedmioty służą do tworzenia historyjek, opowieści i magicznych światów.
- Co to znaczy dla Ciebie? Kiedy Twoje dziecko stwierdza, że kubełek po jogurcie to łódź piracka, nie neguj – dołącz do zabawy. Może okaże się, że właśnie wspólnie odkrywacie nową wyspę skarbów w krainie kuchennych szafek.
- NAUKA POPRZEZ DOŚWIADCZENIE
Froebel stawiał na ręce w piasku, dotykanie przedmiotów, słuchanie dźwięków. Żaden wykład nie zastąpi „doświadczania” czegoś na własnej skórze (czyli: tak, brudne rączki to normalka).
- Co to znaczy dla Ciebie? Kiedy maluch pyta: „Co się stanie, gdy zmieszam ketchup z wodą?” – pozwól mu sprawdzić (oczywiście w bezpiecznych warunkach). Kto wie, może odkryje nowy gatunek sosu do spaghetti?
- RÓWNOWAGA POMIĘDZY ZABAWĄ I WYZWANIEM
Froebel uważał, że dzieci potrzebują drobnych wyzwań – nie za trudnych, nie za łatwych – które sprawią, że ich mózg będzie w gotowości.
- Co to znaczy dla Ciebie? Jeśli widzisz, że dziecko szybko nudzi się układanką, możesz dorzucić dodatkowy klocek albo lekko zmienić zasady gry. A gdy się frustruje – pomóc w taki sposób, by dalej czuło satysfakcję z własnego działania.





Zapisy już trwają!
Zapraszamy do Niepublicznego Przedszkola i Żłobka Stumilowy Las, który cieszy się wysokim zadowoleniem rodziców, gwarantuje rzetelną opiekę i oferuje rozwój oraz wspaniałą zabawę dla dzieci.