Adaptacja
Mamo, tato!
Drodzy rodzice,
Wiemy, że słowo „adaptacja” wywołuje wiele emocji, ale nie martwcie się!
Jesteśmy tu dla was i waszego dziecka, dlatego pomożemy wam przejść przez ten proces najlepiej, jak potrafimy!
Wiele wątpliwości
Gdy zapada decyzja o wysłaniu dziecka do przedszkola lub żłobka, rodzice często zastanawiają się, czy zrobili wszystko, by dobrze przygotować dziecko do czekających je przeżyć. Dlatego warto wcześniej popracować nad niektórymi umiejętnościami, takimi jak radzenie sobie z samoobsługą (jedzenie, ubieranie, mycie, korzystanie z ubikacji, itp.), zgodna zabawa z rówieśnikami (np. obserwacja dzieci podczas zabaw w piaskownicy, czy na placu zabaw), zgłaszanie swoich potrzeb. Dobrze jest, aby dziecko wiedziało, że to, co Pani mówi, zwracając się do całej grupy dzieci, dotyczy także jego. Mamy jednak świadomość tego, że nie zawsze to wszystko się udaje, dlatego spokojnie, nie róbcie nic na siłę!
Jeżeli np. wasz przyszły przedszkolak wciąż nosi pieluszkę to nie oduczajcie go ze strachu, że nie zostanie przyjęty do przedszkola, nasze placówki są prowadzone w duchu podążania za dzieckiem w oparciu o jego zdrowy i harmonijny rozwój, więc dziarskim krokiem rozpocznijcie przygodę z naszym przedszkolem, a sprawą pieluszki zajmiemy się wspólnie kiedy przyjdzie na to czas 😊
W naszych przedszkolach i żłobkach adaptacja odbywa się inaczej niż w większości placówek. W Stumilowym Lesie zależy nam, aby dziecko weszło w świat edukacji w poczuciu pełnej akceptacji i bezpieczeństwa, dlatego warunki adaptacji zawsze ustalamy indywidualnie z rodzicem.
Każdy z Państwa najlepiej zna swojego malucha i wie czego mu potrzeba, dlatego konsultujemy, ustalamy, dociekamy. Często wtedy padają pytania- na jak długo zostawić malucha? Czy mama może być z nim na sali? Czy zadzwonimy gdy będzie płakał? Wszystkie te pytania są jak najbardziej zasadne i rozsądne, dlatego prosimy się nie krępować, bo od tego ile pytań zadacie zależy spokój ducha nie tylko wasz ale i waszego dziecka.
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, każde dziecko jest inne i inaczej przebiega jego start, jednak staraliśmy się i stworzyliśmy Q&A oraz mini poradnik oparty na latach naszego doświadczenia, który ułatwi wam rodzicom i waszemu maluchowi pobyt w tych pierwszych dniach
1. Jak długo twa adaptacja? – To zależy od każdego dziecka indywidualnie. Dla jednego czas adaptacji to np. 3 dni a dla innego 2 tygodnie, dlatego najlepiej zabezpieczyć się w ten czas i jeżeli to możliwe to np. wziąć kilkudniowy urlop po to by towarzyszyć dziecku w jego pierwszej odpowiedzialnej przygodzie.
2. Czy mama powinna być z dzieckiem na sali? To zależy od dziecka, jedne tego potrzebują inne nie, dlatego zawsze ustalamy z wychowawcą jak to powinno przebiegać, aby nie zakłócić pracy całej grupy i komfortu innych dzieci, wszak rodzic na sali to jednak osoba postronna
3. Jak wygląda pierwszy tydzień? To czas, kiedy dzieci poznają przedszkole, nauczycielki i rówieśników. To czas na zabawę, przystosowanie do nowych zasad i planu dnia. W pierwszym tygodniu powinno zostać ustalone, kto będzie odbierał dziecko z przedszkola dlatego pamiętaj, aby wypełnić i donieść kartę zgłoszenia do przedszkola/żłobka, którą uzyskasz od dyrektora! Wychowawca musi wiedzieć, kto jest uprawniony do odbierania dziecka z placówki. Rodzice wiedzą, że nikt poza osobami uprawnionymi nie może odebrać dziecka (nie może tego zrobić także osoba niepełnoletnia lub będąca pod wpływem alkoholu).
4. Czy zadzwonimy jeśli maluch będzie bardzo płakał! Oczywiście! Naszym celem jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Jeśli wszystkie sposoby na ukojenie lub odwrócenie uwagi zawiodą, zadzwonimy do rodziców i poprosimy o wcześniejszy odbiór. Ważne jest, aby nie powodować u dziecka efektu traumy i spróbować następnego dnia.
5. Co przynieść jako wyprawkę? Każda z naszych placówek ma swój plan ramowy dnia oraz troszeczkę inne wymagania co do wyprawki dlatego najlepiej również ustalić to z wychowawcą lub dyrektorem, jednak zazwyczaj taka podstawowa to mała poduszka, mała kołderka lub kocyk, prześcieradło na standardowe niemowlęce łóżeczko, ubrania na zmianę (najlepiej min. 2 komplety), kapcie na zmianę (z gumową podeszwą, nie mogą to być skarpetki! chyba, że jest wskazanie lekarskie) jeżeli dziecko nosi to pieluszki.
6. Co zapewnia placówka w ramach zaplecza sanitarno-higienicznego? Placówka zapewnia mokre i suche chusteczki, papier toaletowy, jednorazowe ręczniki do rąk, indywidualny kubek, szczoteczkę i pastę do zębów (wymieniane w razie potrzeby), a także nocniczek.
7. Na czym śpią dzieci? Na niskich leżaczkach, pokrytych specjalnym materiałem, który można łatwo zdezynfekować przy czym jednocześnie jest wygodny i ergonomiczny każdego malucha.
8. Jak długo dzieci śpią w ciągu dnia? To kwestia indywidualna każdej placówki, najlepiej dowiedzieć się tego u wychowawców lub u dyrekcji, ale uwaga! Rodzicu, nie wybudzamy dzieci na życzenie! Jeżeli Twój maluch zaśnie podczas relaksacji, to ma prawo spać w wyznaczonym przez placówkę czasie (min. 1 h) wraz z innymi dziećmi. W praktyce po prostu oznacza to to, że jego organizm przeżył dość dużo wrażeń i zwyczajnie potrzebuje regeneracji. Wybudzanie na siłę po 10 minutach jest zachowaniem przemocowym, którego nie akceptujemy.
9. Czy placówka posiada opcję różnych diet dla dzieci? Tak, oczywiście, wśród tych standardowych znajdziemy dietę bezmleczną, bezjajeczną czy bezglutenową. Zawsze przed rozpoczęciem uczęszczania ustal dyrektorem z której diety będzie korzystało Twoje dziecko. Jeżeli nasz catering nie będzie w stanie sprostać waszym potrzebom, niezwłocznie was o tym powiadomimy i ustalimy inny plan działania.
10. Czy można wykupić tylko obiady? Niestety nie można. Stawka dzienna za posiłki jest jedna i nie rozbijamy jej na poszczególne dania, ponieważ czasami maluch, który miałby wykupione tylko obiady, pojawia się też na śniadaniu, a wtedy nie chcielibyśmy stać przed wyborem czy dać dziecku jedzonko czy też nie.
- Przed pierwszym dniem pobytu w placówce, ustal wraz z wychowawcą godziny, w których maluch będzie przebywał w placówce, czy zje jakiś posiłek, co lubi, w jaki sposób można go uspokoić, a także inne najważniejsze fakty, które mogą pomóc, gdy Ciebie nie będzie.
- Jak powinien wyglądać pierwszy dzień? – Rodzicu, przede wszystkim musisz pamiętać, że Twoje emocje są też emocjami dziecka, dlatego przygotuj sam siebie w domu na to, że będziesz musiał rozstać się ze swoją pociechą na kilka godzin, wiemy, że rozstanie i pozostawienie dziecka w przedszkolu/żłobku bywa często nieprzyjemne zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Ważne jest, by rodzice byli przekonani, że podjęli właściwą decyzję, ze przedszkole lub żłobek to ważne i dobre miejsce dla ich dziecka. By byli otwarci na współpracę z nauczycielami i potrafili im zaufać. Jeśli rodzice czują, iż będzie im trudno rozstać się z dzieckiem podczas tego ważnego dnia, dobrze by było poprosić o to kogoś bliskiego, kto będzie potrafił zostawić dziecko bez zbędnego rozczulania się (np. dziadka, tatę, ciocię).
- Unikaj słów typu: Kochanie nie będziesz płakał prawda? Skarbie nie możesz płakać. Lub – to naprawdę fajne miejsce, uwierz mi, mamusia Cię tu nie zostawi na zawsze. Dajesz wtedy dziecku podświadomy sygnał- mama/tata chyba nie są do końca przekonani i mają wątpliwości, więc dlaczego ja miałbym nie mieć i się nie bać?
Powiedz lepiej – ogromnie się cieszę, że idziemy razem do przedszkola, z pewnością czeka tam na Ciebie wiele przygód i moc zabawy!
- Umów się wcześniej z dzieckiem i opowiedz mu jak to będzie wyglądało, ustal porę o której go odbierzesz. Dzieci nie znają się na zegarku, ale mają świetne poczucie czasu, dlatego nie oszukuj! Jeżeli ustalicie, że przyjdziesz po obiedzie, to musisz się pojawić właśnie o tej porze. Tak wspólnie budujemy poczucie bezpieczeństwa.
- Przyjdźcie do placówki wraz z wyprawką (ubranka na zmianę, kapcie, kołderka, prześcieradło i poduszka spakowane w materiałowy worek, tak abyśmy co tydzień mogli oddać wam komplecik do domu ) i zostawcie ją na haczyku w szafce dziecka w szatni. Nauczyciel zabierze ją w wolnej chwili do sali.
- Pomóż się dziecku przebrać w jego nowe kapcie (ale nie wyręczaj). Przytul, pocałuj, zapewnij je o której wrócisz, życz miłego dnia i zaprowadź do sali oddając w ręce wychowawcy (uwaga! Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w szatni)
- Bywa też tak, że maluch nie chce Cię opuścić. Pamiętaj wtedy, że pożegnanie powinno być krótkie i treściwe. Nie ulegaj i nie przeciągaj ponieważ może to spowodować, ze maluch straci poczucie bezpieczeństwa bądź będzie próbował sprawić żebyś jednak zabrał/a go do domu. Powtórz wszystko co powyżej, zapewnij go, że bardzo go kochasz i spróbuj oddać pod opiekę wychowawcy, a gdy poczujesz, że ciężko Ci to zrobić, powiedz to nauczycielowi, on z pewnością pomoże.
- Przyjdź o ustalonej porze! Możesz też zapytać jak minął dziecku dzień, a nawet opowiedzieć mu o swoim 😊
Pierwsze dni mogą być trudne, jednak nawet my dorośli w nowej rzeczywistości potrzebujemy czasu, aby się przyzwyczaić. Pamiętajcie jednak, że one szybko mijają i wasz maluch w końcu stanie się szczęśliwym przedszkolakiem, czy żlobkowiczem!
Zapisy już trwają!
Zapraszamy do Niepublicznego Przedszkola i Żłobka Stumilowy Las, który cieszy się wysokim zadowoleniem rodziców, gwarantuje rzetelną opiekę i oferuje rozwój oraz wspaniałą zabawę dla dzieci.